Mentorzy

JOSEPH PILATES

TWÓRCA METODY PILATES I WYNALAZCA MASZYN

Urodził się w Niemczech w 1883 roku. Był bardzo chorowitym dzieckiem, przez co jego życiowym celem stało się „być silniejszym fizycznie”. Całe życie poświęcił na poprawę budowy ciała. Studiował sztuki walki, jogę i thai-chi, aby w późniejszym czasie zostać profesjonalnym bokserem, gimnastykiem i narciarzem. Był pasjonatem anatomii. Na początku swój reżim nazywał „Contrology” lub sztuką kontroli.

W roku 1926 Joe wyemigrował do USA. Podczas podróży do Stanów Zjednoczonych poznał pielęgniarkę Clarę, z którą później się ożenił. W Nowym Jorku Joseph i Clara założyli swój pierwszy zakład gimnastyki.

Małżonkowie rozwijali metodę aż do śmierci Josepha w 1967 roku. Następnie Clara, znana jako wspaniała nauczycielka metody Pilatesa, prowadziła samodzielnie studio ćwiczeń przez kolejne 10 lat.

Jay Grimes – USA – www.vintagepilates.com

Jay rozpoczął studia u Joe Pilatesa w połowie lat sześćdziesiątych, a po śmierci Joe kontynuował współpracę z jego żoną Clarą, przez kolejne 10 lat, aż do jej śmierci. Jay rozpoczął nauczanie w oryginalnym studiu 8th Avenue w Nowym Jorku i od tego czasu uczy na całym świecie. Jay tańczył zawodowo, balet na Broadwayu przez 18 lat i nigdy nie miał kontuzji. To całkowicie przypisuje metodzie pilaste.

Jay jest ceniony w społeczności Pilates za swoje doświadczenie, pokorę i uczciwość w utrzymaniu pracy Joe Pilatesa. Przez lata klienci Jay’a byli skrajnie zróżnicowani od gwiazd Broadwayu i Hollywood, muzyki i opery, po polityków, biznesmenów i gospodynie domowe oraz sportowców olimpijskich. Obecnie prowadzi szkolenia dla instruktorów, prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie na całym świecie THE WORK ™, oraz Teaching the WORK™.

Miguel Silva – Portugalia – www.unopilatesmethod.com

Miguel jest dyrektorem Universo Pilates – Centro Pilates Autentico Sevilla, Hiszpania. Jest również dyrektorem Portuguese School of Authentic Pilates – EPDAP®, nauczycielem nauczycieli, gościnnym wykładowcą w Spanish School of Authentic Pilates, a także dyrektorem pedagogicznym w Universe Pilates – Pilates Center w Sewilli. Urodzony w Porto w Portugalii Miguel realizuje swoje marzenie, aby rozwijać i dzielić Portuguese School of Authentic Pilates. Połączenie dwóch szkół stworzy nową markę: Uno Pilates Method.

Miguel ukończył prestiżowy program THE WORK™, a następnie był jednym z 12 wybranych do wzięcia udziału w bardzo cenionym programie certyfikacji Teaching the WORK™ w Vintage Pilates Studio pod opieką samego Jay’a Grimes’a.

Gloria Gasperi – Włochy – www.pilatesemotion.com

Gloria związana jest z metodą  Pilates od 1999 roku.

Ukończyła certyfikację z Clare Dunphy (uczennicą Romany Krzyżanowskiej) w Pilates Progressive Bodyworks w Bostonie. Również po certyfikacji Gloria kontynuowała naukę u Clare i Pameli Garcia z Pure Pilates w Bostonie.

W 2012 roku rozpoczyna swoją ścieżkę w Vintage Pilates w Los Angeles, z Jay’em Grimes’em, który był uczniem Joe i Clary Pilates.

W Vintage ukończyła program THE WORK™ w 2013 r. Natomiast w 2015 r. miała zaszczyt i przywilej zostać wybrana przez samego Jaya, wraz z 11 innymi kolegami z całego świata, do Teaching theWORK™ Jest to program mistrzowski, trwający półtora roku, podczas którego Gloria, pod bezpośrednim przewodnikiem Jay’a, miała możliwość dopracowania swojego nauczania.

Sonjé Mayo – USA- www.sonjemayo.com

Sonjé Mayo urodziła się w RPA w 1945 roku. Po uzyskaniu certyfikatu fizjoterapeuty na Uniwersytecie w Kapsztadzie, jej kariera profesjonalnej tancerki zaprowadziła ją do USA w 1965 roku, gdzie studiowała taniec jazzowy początkowo u Luigiego, a następnie taniec współczesny w Szkole Marty Graham. Pani Graham nalegała, aby jej uczniowie chodzili na zajęcia z Josephem Pilatesem, a Sonjé posłuchała jej rady. Wiele sesji Pilates, które odbyła z Josephem Pilatesem, jego żoną Clarą i Romaną Krzyżanowską, okazało się mieć ogromny wpływ na przyszłość Sonjé.

W ciągu czterech lat pracy jako tancerka w Nowym Jorku Sonjé tańczyła z Alvin Ailey Company, a to doświadczenie w szczególności zainspirowało ją do powrotu do RPA i pionierskiego tańca współczesnego w swoim kraju.

Sonjé wróciła do USA w 1995 roku i osiadła w Nashville. W 2003 roku wycofała się z tańca i wróciła do pilatesu na pełny etat. Sonjé prowadzi własną pracownię The Pilates Atelier w Nashville, gdzie uczy od 16 lat.

Jean-Claude Nelson – Niemcy – www.bluebirdpilates.com

Jean-Claude Nelson urodził się w Monachium. W wieku 8 lat rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Monachium w zakresie baletu klasycznego i współczesnego. Po 10 latach uzyskał dyplom z dyplomem i został zaangażowany w Państwowym Balecie Bawarskim. Wkrótce przeniósł się za granicę i tańczył jako solista z London City Ballet, Ballets de Monte-Carlo i Ballet of the Opera w Lyonie. Jean-Claude doznał poważnej kontuzji kolana, która zmusiła go do zakończenia kariery. Wiedzę i umiejętności zdobywał współpracując z Romaną Krzyżanowską, Sari Meija Santo, Sabiną Formichella, Philippe Taupine, Jane Poerwoatmodjo. Jean-Claude otrzymał certyfikat Pilates od światowej sławy mistrzyni Romany Krzyżanowskiej (True Pilates Nowy Jork, Romanas Pilates) w 2006 roku. Uczył m.in. w Monako, Lyonie, Hadze, Amsterdamie, Londynie, Nowym Jorku i Paryżu. W 2012 roku zdecydował się powrócić do rodzinnego Monachium, aby otworzyć własne studio Bluebird Pilates.

Jacqueline Martin – Kanada – www.lineagepilates.com

Przygoda Jacqueline z Pilatesem rozpoczęła się w 2000 roku. Pilates był obiecującą alternatywą, dla operacji kręgosłupa. Pomógł ukształtować ciało na nowo. Zaczęła uczyć Pilatesu w 2003 roku, we własnym studiu na wyspie Vancouver Island – Ladysmith. Jest związana z dziedziną fitness od 1984 roku (zawodniczka w konkursach fitness sylwetkowy, triatlonistka). Zawsze chciała zmieniać jakość życia ludzi poprzez sport i właśnie Pilates jej to umożliwił. Po włączeniu Pilatesu do treningu pobiła swój rekord w IRONMAN o 30 minut.

Od 2008 roku uczy Pilatesu w Vancouver. W 2015 roku jako pierwsza Kanadyjka została zakwalifikowana do prestiżowego programu THE WORK™ z Jay’em Grimes’em w Los Angeles (Studio Vintage Pilates). Obecnie pracuję z Jay’em Grimes’em, Karen Frishmann i Ken’em Krech’em. Chcąc kontynuować klasyczną drogę Pilatesu opracowała Lineage Pilates, kładący nacisk na powiązanie Pilatesu ze sportem.

Fabien Menegon – Francja- www.unopilatesmethod.com

Jego pierwszą specjalnością była gimnastyka, na której zdobył złoty medal w Mistrzostwach Francji. Kontynuując trening gimnastyczny, Fabien rozpoczął działalność artystyczną ucząc się baletu w Narodowym Konserwatorium Tańca Pikardii. W wieku 11 lat, został przyjęty do Szkoły Opery Paryskiej. Po ukończeniu studiów w Paryżu Fabien Menegon wstąpił do szkoły słynnej baletnicy Roselli Hightower w celu doskonalenia swojej techniki.

Mieszkając w Holandii Fabien po raz pierwszy zetknął się z metodą Pilates w Hadze. Fabien nadal pogłębiał swoją wiedzę na temat Pilates w The Art of Control, a w 2001 roku rozpoczął certyfikację w Authentic Pilates ™ w Seattle pod kierunkiem Dorothee Vandewalle. Później wyjechał do Nowego Jorku, aby studiować i uzyskać certyfikat pod kierunkiem Romany Krzyżanowskiej i Sari Pace Mejia. Fabien jest członkiem-założycielem Hiszpańskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Pilatesu i w 2003 roku otworzył własne studio w centrum Barcelony.

Marian Tarín i Miguel Jorge – Hiszpania – www.pilatistic.com

Marian Tarín jest światowej sławy nauczycielką nauczycieli i wielojęzycznym niezależnym dziennikarzem, który łączy te dwa zawody, przekształcając metodę Pilates w niezrównaną naukę o komunikacji i eksploracji fizycznej, umysłowej i emocjonalnej samowiedzy.

Miguel Jorge jest dzięki ponad 50-letniemu doświadczeniu w dziedzinie sportu, zdrowia i kondycji ciała, w tym karierze zawodowego sportowca i trenera piłki nożnej halowej, surfingu, piłki wodnej i gimnastyki artystycznej, Miguel przez całe życie nie doznał żadnych kontuzji. Jego ogromna wiedza w zakresie współzawodnictwa sportowego, ćwiczeń i ruchu czyni go jedynym w swoim rodzaju nauczycielem Pilates.

Marian i Miguel dzielą się swoją wyjątkową perspektywą zdrowia i ruchu na konferencjach i wydarzeniach na całym świecie. Globalna perspektywa metody Pilates zdobyta za granicą skłoniła ich do stworzenia najwyższej klasy tytułu mistrzowskiego PILATISTIC®. Nauczyciele z Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Belgii, Polski, Argentyny, Brazylii, Wenezueli, Meksyku i Stanów Zjednoczonych doświadczyli tego zmieniającego się programu.

Mariano Dolagaray – Argentyna

Mariano Dolagaray jest międzynarodowym instruktorem pilatesu i profesorem wychowania fizycznego z ponad 20-letnim doświadczeniem. Znany jako „profesor profesorów”, był bardzo poszukiwany przez nauczycieli Pilates na całym świecie i wykładał w miastach takich jak São Paulo, Rio de Janeiro, Nowy Jork, Bermudy i Los Angeles. Obecnie mieszka w swoim rodzinnym kraju Argentynie, Mariano kontynuuje swoją misję pomagania nauczycielom Pilates w lepszym zrozumieniu autentycznej metody Pilates i doskonaleniu ich nauczania. Mariano postrzega pilates jako formę sztuki dla ciała i wierzy, że ta metoda może pomóc nam osiągnąć nasz prawdziwy potencjał jako istot ludzkich.